Bitcoin: co to jest i czy jest odpowiedni dla Twojej firmy?

OK, więc co to jest Bitcoin?

To nie jest prawdziwa moneta, to „kryptowaluta”, cyfrowa forma płatności, która jest produkowana („wydobywana”) przez wiele osób na całym świecie. Umożliwia natychmiastowe transakcje peer-to-peer, na całym świecie, za darmo lub po bardzo niskich kosztach.

Bitcoin został wynaleziony po dziesięcioleciach badań nad kryptografią przez programistę, Satoshi Nakamoto (uważany za pseudonim), który zaprojektował algorytm i wprowadził go w 2009 roku. Jego prawdziwa tożsamość pozostaje tajemnicą.

Ta waluta nie jest zabezpieczona materialnym towarem (takim jak złoto lub srebro); Bitcoiny są przedmiotem handlu online, co czyni je towarem samym w sobie.
When you loved this informative article and you would like to receive details with regards to xrp assure visit our web page.

Bitcoin to produkt o otwartym kodzie źródłowym, dostępny dla każdego, kto jest użytkownikiem. Aby rozpocząć, potrzebujesz tylko adresu e-mail, dostępu do Internetu i pieniędzy.

Skąd to pochodzi?

Bitcoin jest wydobywany w rozproszonej sieci komputerowej użytkowników korzystających ze specjalistycznego oprogramowania; sieć rozwiązuje pewne dowody matematyczne i wyszukuje określoną sekwencję danych („blok”), która tworzy określony wzór po zastosowaniu do niego algorytmu BTC. Dopasowanie daje bitcoina. Jest to złożone i czasochłonne oraz energochłonne.

Tylko 21 milionów bitcoinów zostanie kiedykolwiek wydobytych (około 11 milionów znajduje się obecnie w obiegu). Problemy matematyczne, które rozwiązują komputery sieciowe, stają się coraz trudniejsze do utrzymania w ryzach operacji wydobywczych i dostaw.

Ta sieć weryfikuje również wszystkie transakcje za pomocą kryptografii.

Jak działa Bitcoin?

Internauci przesyłają między sobą zasoby cyfrowe (bity) w sieci. Nie ma banku internetowego; Bitcoin został raczej opisany jako rozproszona księga internetowa. Użytkownicy kupują Bitcoin za gotówkę lub sprzedając produkt lub usługę za Bitcoin. Portfele Bitcoin przechowują i używają tej cyfrowej waluty. Użytkownicy mogą sprzedawać z tej wirtualnej księgi, wymieniając swoje Bitcoiny komuś, kto chce wejść. Każdy może to zrobić w dowolnym miejscu na świecie.

Istnieją aplikacje na smartfony do przeprowadzania mobilnych transakcji Bitcoin, a giełdy Bitcoin zaludniają Internet.

Jak wyceniany jest Bitcoin?

Bitcoin nie jest utrzymywany ani kontrolowany przez instytucję finansową; jest całkowicie zdecentralizowany. W przeciwieństwie do rzeczywistych pieniędzy, nie mogą być zdewaluowane przez rządy czy banki.

Zamiast tego wartość Bitcoina polega po prostu na jego akceptacji przez użytkowników jako formy płatności i dlatego, że jego podaż jest ograniczona. Jego globalne wartości waluty zmieniają się w zależności od podaży i popytu oraz spekulacji rynkowych; ponieważ coraz więcej osób tworzy portfele oraz przechowuje i wydaje bitcoiny, a coraz więcej firm to akceptuje, wartość Bitcoina wzrośnie. Banki próbują teraz wycenić Bitcoina, a niektóre portale inwestycyjne przewidują, że cena bitcoina wyniesie kilka tysięcy dolarów w 2014 roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *